Apie tai, kas NĖRA meditacija arba Mitai vs. Faktai (I-a dalis)

[spb_column width=”1/2″ el_position=”first”] [spb_text_block animation=”none” animation_delay=”0″ padding_vertical=”0″ padding_horizontal=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”]

Apie meditacijos naudą būtų galima kalbėti be galo. Tiesą sakant, kartais tokie straipsniai net peržengia sąmoningumo ribas ir tampa tiesiog dar vienu kvietimu vartoti, tarsi meditacija būtų stebuklinga piliulė, išspręsianti visas tavo gyvenimo bėdas.

Noriu pabrėžti vieną dalyką: meditacija padeda atsipalaiduoti, patirti išplėstas sąmonės būsenas, pajausti ramybę ir pilnatvę, tačiau negali tavęs priversti to padaryti. Pirmas ir paskutinis sprendimas žengti šį žingsnį yra tik tavo.

Tačiau jei abejoji, ar verta žengti pirmąjį žingsnį, leisk man patraukti keletą akmenų tau iš kelio, už kurių klumpa net ir patyrę medituotojai. Mitai, kuriuos čia apžvelgsiu, gali būti taip giliai įsišakniję ar taip šauniai užsimaskavę, kad kartais žmogus tiesiog nesupranta, kad jo paties pasąmonė sabotuoja jo meditacijas. Jei jau seniai pamąstai, kad galbūt būtu įdomu pradėti medituoti, tačiau vis randi priežasčių to nedaryti, gali būti, kad kažkur gilumoje abejoji, ar tik kažkuris iš toliau aptariamų mitų nėra tiesa.

Leisk man išsklaidyti tavo abejones apie tai, kas meditacija NĖRA ir pateikti keletą patikrintų faktų apie tai, kas ji yra.

 

[/spb_text_block] [/spb_column] [spb_column width=”1/2″ el_position=”last”] [spb_image image=”11775″ image_size=”full” frame=”noframe” intro_animation=”none” animation_delay=”200″ fullwidth=”no” lightbox=”yes” image_link=”https://mayagrey.com/veikla/meditacija/” link_target=”_blank” caption=”Kas yra meditacija?” caption_pos=”hover” width=”1/1″ el_position=”first last”] [/spb_column] [spb_row parallax_image_height=”content-height” parallax_image_movement=”fixed” parallax_image_speed=”0.5″ parallax_video_height=”window-height” parallax_video_overlay=”none” row_overlay_opacity=”0″ vertical_center=”true” width=”1/1″ el_position=”first last”] [spb_text_block animation=”none” animation_delay=”0″ padding_vertical=”0″ padding_horizontal=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”]

1. Mitas: meditacija yra religinė praktika.

Taip, meditacija dažnai asocijuojama su Rytų religijomis, ezoterinėmis praktikomis ir pats žodis vis dar skamba gana egzotiškai. Tačiau geriau pagalvojus, yra nemažai dalykų, kurie šiolaikinėje visuomenėje yra visiškai natūralūs ir moksliškai patvirtinti, tačiau kažkada parsidėjo nuo religinių praktikų. Tarkime, gydymas kažkada buvo tik gyduolių ir žiniuonių reikalas, muzika ir šokiai buvo naudojami tik ritualinėms apeigoms ir pan.

Taip pat ir meditacija, kažka prasidėjusi už vienuolynų sienų, dabar yra visiškai moksliška, pagrįsta daugybe tyrimų ir prieinama kiekvienam praktika. Ją praktikuoja mokymo įstaigose, verslo biuruose ir sporto klubuose. Jos naudą visų pirma suprato tie žmonės, kurie dažnai susiduria su savo galimybių ribomis: sportininkai, verslininkai, mokslininkai ir pan. Tiesą sakant, nuolatinės meditacijos praktikos padeda suprasti, kad ribos egzistuoja tik tavo galvoje.  Peržengęs savo įsitikinimų ribas gali atrasti tokią laisvę, kuri gniaužia kvapą.

Ir net jeigu iki šiol dauguma religijų naudoja vienokią ar kitokią meditacijos formą savo praktikose, tai, kad tu medituoji, anaiptol nereiškia, kad išpažysti vieną iš jų ar remi vienokią ar kitokią ideologiją. Pačiame meditacijos pamate stovi tolerancijos principas, reiškiantis, kad visiškai nesvarbu, kuo tu tiki ar netiki. Vidinė ramybė, užliejanti po gilios meditacijos, netrukdo jokiai produktyviai ar racionaliai veiklai ir niekaip kitaip neprieštarauja adekvačiam elgesiui visuomenėje. Priešingai: po geros meditacijos jausiesi taip, tarsi galėtum kalnus nuversti.

Pavyzdžiui, San Fransisko (JAV) mokyklose pradėtos meditacijos pamokos padėjo ženkliai sumažinti žiaurumo atvejų skaičių tarp moksleivių:

[/spb_text_block] [/spb_row] [spb_column col_bg_color=”#e5f3f6″ col_bg_type=”cover” col_parallax_image_movement=”fixed” col_parallax_image_speed=”0.5″ col_padding=”1″ width=”2/3″ el_position=”first”] [spb_codesnippet width=”1/1″ el_position=”first last”]

[/spb_codesnippet] [/spb_column] [spb_column width=”1/3″ el_position=”last”] [/spb_column] [spb_row parallax_image_height=”content-height” parallax_image_movement=”fixed” parallax_image_speed=”0.5″ parallax_video_height=”window-height” parallax_video_overlay=”none” row_overlay_opacity=”0″ vertical_center=”true” width=”1/1″ el_position=”first last”] [spb_text_block animation=”none” animation_delay=”0″ padding_vertical=”0″ padding_horizontal=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”]

2. Mitas: Medituoti yra sudėtinga.

Šį mitą ilgą laiką maitino meditacijos, kaip išskirtinių žmonių praktikos įvaizdis. Neva, tik labai ypatingi žmonės turi tokią valią, kad galėtų pasinerti į meditacijos gelmes. Arba dar: tai turi ateiti „iš aukščiau“, tai ypatingas talentas ar pan.

Tačiau iš tiesų medituoti galima išmokti lengvai ir su malonumu, ypač kai savo žiniomis ir praktikomis dalinasi patyręs meditacijų mokytojas. Meditacijos praktika gali būti tiesiog savo dėmesio sutelkimas į kvėpavimą ar ausinėse girdimą muziką. Pagrindinė priežastis, dėl kurios meditacija atrodo kaip sudėtingas užsiėmimas, yra tai, kad dažnai mes pernelyg stengiamės susikoncentruoti, užsispyrę stengiamės išsikelti sau tikslą bei jį pasiekti, arba abejojame savo jėgomis, nežinodami, ar viską darome teisingai. Todėl jei medituoti, kaip ir, pvz., sportuoti, norėtum su profesionalų pagalba, kviečiu tave prisijungti prie meditacijų praktikų. Jos padės įsitikinti, koks paprastas ir malonus gali būti pasinėrimas į savo esybės gelmes. O jeigu kils klausimų ar neaiškumų, galėsi jais pasidalinti po meditacijos ir gauti profesionalius atsakymus ar tiesiog pasidalinti įžvalgomis su kitais dalyviais.

 

[/spb_text_block] [/spb_row] [spb_column width=”1/3″ el_position=”first”] [spb_image image=”11787″ image_size=”full” frame=”borderframe” intro_animation=”none” animation_delay=”200″ fullwidth=”no” lightbox=”yes” image_link=”https://mayagrey.com/renginiai/” link_target=”_blank” caption=”Kada galiu pradėti medituoti?” caption_pos=”hover” width=”1/1″ el_position=”first last”] [spb_button button_size=”large” button_colour=”accent” button_type=”standard” button_text=”Kada galiu pradėti medituoti?” button_icon=”fa-calendar” button_link=”https://mayagrey.com/renginiai/” button_target=”_self” button_dropshadow=”no” animation=”none” animation_delay=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”] [/spb_column] [spb_column width=”2/3″ el_position=”last”] [spb_text_block animation=”none” animation_delay=”0″ padding_vertical=”0″ padding_horizontal=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”]

3.  Mitas: tam, kad meditacija būtu sėkminga, mano protas turi būti visiškai ramus.

Šis mitas sukelia ko gero daugiausiai nusivylimo ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės nuleidžia rankas ir baigia savo meditacijos praktikas dar net jų nepradėję. Meditacijos tikslas nėra minčių sustabdymas, ar visiškas proto išvalymas. Tiesą sakant, abu šie principai tik sukelia dar daugiau sutrikimo, vidinės įtampos ir minčių triukšmo. Tu negali sustabdyti ar kontroliuoti savo minčių, tačiau gali nuspręsti, kiek dėmesio joms nori skirti. Tačiau yra ir gera naujiena: nors negalime priverstinai nutildyti savo proto, galime atrasti tylą, kuri ir taip egzistuoja tarpuose tarp minčių. Ši tyla – tai tyras sąmoningumas, gili ramybė, pasitikėjimas savimi ir Realybe, tiesiog žinojimas, kad viskas turi prasmę. Medituodamas gali nukreipti savo išorinį dėmesį į tam tikrą objektą, pvz., savo kvėpavimą ar balsinį vedimą, kurį girdi savo ausinėse, ir vidinę erdvę užlieja tyli sąmoningumo srovė.

Jei šio proceso metu kyla mintys (o jos neišvengiamai kils), jų nereikia teisti ar su jomis kovoti. Užtenka tiesiog vėl nukreipti savo dėmesį į tai, ką girdi ausinėse. Ir net jei pradžioje meditacijos metu atsiradusios tylos akimirkos gali būti visiškai trumputės, jų pakanka tam, kad giliai pailsinti savo protą, gauti gilių įžvalgų ar tiesiog pažinti dar vieną savo esaties aspektą: buvimą už fizinio pasaulio. Pradėjus medituoti reguliariai, pajausi, kad vis daugiau ir daugiau laiko praleidi šioje išplėstoje sąmonės būsenoje. Patikėk – net jei tau atrodo, kad visą meditaciją praleidai paskendęs mintyse, meditacijos naudą vistiek pajausi.  Vien tai, kad suvokei, koks galingas yra minčių srautas tavo galvoje, jau yra labai svarbus įsisąmoninimas. Juk anksčiau manei, kad taip ir turi būti, arba kad gali jį sustabdyti kada panorėjęs, ar ne? Tebūnie meditacija iššūkis pažinti savo tikrąją galią, slypinčią už nerimstančio minčių srauto. Tebūnie tai pirmasis žingsnis, padėsiantis išsilaisvinti iš vertininančio ir teisiančio mąstymo į tyrą sąmoningumą. 

Net jeigu užmigai meditacijos metu, nieko nepraleidai ar neiššvaistei savo laiko veltui. Juk miegant tau klausos pojučio niekas neatjungia, tiesa? Tu tikrai viską girdėjai, tiesiog gali būti, kad šiuo metu geriauisa, ką tavo išmintingoji esybė galėjo tau padovanoti – tai gilus poilsis. O viskas, kas vyko meditacijos metu, bus įrašyta giliuose tavo atminties sluoksniuose, kurie išsiskleis tinkamiausiu laiku ir tinkamiausioje vietoje.

Čia gali perskaityti straipsnį anglų kalba, pateiktą Forbes žurnale, apie tai, kaip meditacija gali pagerinti tavo proto ir smegenų veiklą.

[/spb_text_block] [/spb_column] [spb_row parallax_image_height=”content-height” parallax_image_movement=”fixed” parallax_image_speed=”0.5″ parallax_video_height=”window-height” parallax_video_overlay=”none” row_overlay_opacity=”0″ vertical_center=”true” width=”1/1″ el_position=”first last”] [spb_divider type=”standard” text=”Go to top” top_margin=”0px” bottom_margin=”30px” fullwidth=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”] [/spb_row] [spb_column width=”2/3″ el_position=”first”] [spb_codesnippet width=”1/1″ el_position=”first last”]

[/spb_codesnippet] [/spb_column] [spb_column width=”1/3″ el_position=”last”] [spb_text_block animation=”none” animation_delay=”0″ padding_vertical=”0″ padding_horizontal=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”]

Šiame video iš TEDx konferencijos psichologas Kasim Al-Mashat kalba apie paprastus būdus, kuriais meditacija prisideda prie geresnio, malonesnio ir laimingesnio gyvenimo.

[/spb_text_block] [/spb_column] [spb_row parallax_image_height=”content-height” parallax_image_movement=”fixed” parallax_image_speed=”0.5″ parallax_video_height=”window-height” parallax_video_overlay=”none” row_overlay_opacity=”0″ vertical_center=”true” width=”1/1″ el_position=”first last”] [spb_text_block animation=”none” animation_delay=”0″ padding_vertical=”0″ padding_horizontal=”0″ width=”1/1″ el_position=”first last”]

4. Mitas: Reikia daugybės metų ir didelio pasišventimo medituojant, kad pajausčiau meditacijos naudą.

Iš tiesų, meditacijos poveikį gali pajausti iš karto, tik pradžioje jis bus trumpalaikis. Galbūt, pradėjęs medituoti, pajausi, kad iš karto po meditacijos jautiesi pakylėtas, pailsėjęs, tačiau šis pojūtis išgaruoja vos susidūrus su socialine realybe ir išorinio pasaulio iššūkiais. Patarimas čia paprastas: žinoma, reguliariai sportuoti yra labai gerai, tačiau sportuoti bent retkarčiais yra daug geriau, negu nesportuoti iš viso. Tas pats ir su meditacija: pradėk po truputį, neužsibrėžk sau neįveikiamų planų ir nereikalauk iš savęs „nušvitimo“. Ir kai pajausi, kokia naudinga ši praktika ir kiek malonumo ji teikia, pastebėsi, kad jai nori skirti vis daugiau laiko.

O nuolatinės meditacijos naudą jau patvirtino daugybė mokslinių psichologijos, neurologijos ir genetikos tyrimų. Įdomu ir tai, kad teigiami pokyčiai prasideda jau per pirmąjį meditacijos pusvalandį ir su laiku tik stiprėja. Todėl negalvok, kad kartą pabandęs medituoti, turėsi tai daryti nuolatos, antraip nebus jokios naudos. Net jei nieko ypatingo nepajusi po pirmos meditacijos, tu vistiek jau radai Laiko Sau. Pvz, visą prabangią valadą Sau. Argi tai ne šaunu?

(Bus daugiau)

[/spb_text_block] [/spb_row]
Palik atsiliepimą

Parašykite komentarą